Klenovská rontouka, slávnosti s obrovským srdcom

Tento víkend od piatku 25. júna prebieha Klenovská rontouka, Gemersko – malohontské folklórne slávnosti tradičnej ľudovej kultúry. Už po 32. krát sa v malebnej obci Klenovec uskutočňuje folklórny festival pre všetkých priaznivcov folklórnej hudby, tanca, spevu ale aj remesiel či labužníkov tradičnej i netradičnej kuchyne.

Tak ako si vážime zdravie, šťastie a lásku mali by sme si vážiť aj naše kultúrne dedičstvo. Naše piesne, tance, remeslá sú jedinečné a výnimočné. Títo ľudia sa venujú tradičnému umeniu popri svojich zamestnaniach, pretože ich to baví a napĺňa. A svoju radosť prenášajú aj do svojej tvorby.

Nájdete tu umelcov, ktorí maľujú nádherné obrazy s ľudovou tematikou, drevorezcov, ktorí vytesávajú z dreva obdivuhodné sochy, remeselníkov čo vytvárajú „jánošíkovské“ opasky, kožené brašne, ale aj takých čo vytvárajú fujary a píšťalky. Folklórne súbory sa venujú našej tradičnej hudbe, vychovávajú svojich zverencov od útleho detstva. Raz z nich vyrastú obdivuhodní umelci ako napríklad známy folklorista, spevák a zlatý klinec včerajšieho večera Ján Ambróz so skupinou Borievka, alebo členovia folklórneho súboru Skorušina z Lieseku.

Včerajší program sa začal už tradičným otvorením dvorov a výstavou prezentujúcou obec Klenovec. Pokračoval historickým sprievodom končiacim pri pódiu kde sa predviedli folkloristi z domácich súborov Vepor, Mladosť a taktiež aj austrálsky súbor Spolku Ľudovíta Štúra Slovákov žijúcich v Austrálii.

Ozaj pútavým a emotívnym programom boli Roztratené zrnká. Obyvatelia malých dediniek stredného Slovenska porozprávali svoje príhody a predviedli časť svojho hudobného umenia. Tieto obce každým rokom strácajú svojich obyvateľov, ktorí sa sťahujú do väčších miest. Avšak v týchto postarších ľuďoch sa zachovali spomienky na aké sa nezabúda.

Atmosféra takýchto slávností vás určite strhne a chytí za srdce. Nájdite si chvíľku a príďte sa pozrieť, určite neoľutujete. Ak sa poponáhľate dnes večer uvidíte vystúpenia profesionálnych súborov Gymnik a PUĽS. Stále prebieha jarmok remesiel a mnoho iného.

Tešíme sa na vás.

Dojmy Veroniky Rybárovej v rámci Mediálneho dvora FMK UCM v Trnave, ktorý sa venuje audiovizuálnemu zaznamenávaniu tohtoročnej Klenovskej rontouky.

Foto: Tomáš Farkaš