Roztratené zrnká

Tím roztratených zrniek sa snaží pod záštitou Gemersko – malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote a o.z. RODON Klenovec odkrývať poklady Gemersko – malohontských dediniek a tak prezentovať verejnosti kultúrnu jedinečnosť regiónu Gemera – Malohontu. Gemersko – malohontská dedina žila po stáročia svojím vlastným životom, rozvíjala sa, ale zároveň zachovávala a odovzdávala kultúrne hodnoty z pokolenia na pokolenie.

O to sa snaží aj zanietený tím roztratených zrniek, ktorý sa už 10.-ty rok potuluje po Gemersko – malohontských dedinách, hľadá ľudí ochotných pustiť ich do svojho súkromia, podeliť sa so svojimi spomienkami, vedomosťami, pamäťami, príhodami, poverami. Hľadá ľudí, ktorí ešte rozprávajú nárečím, radi si zaspievajú a radi sa o to všetko podelia aj s vami.

V roku 2019 sme sa vybrali do obcí Ratková, Sirk, Rákoš, Ratkovská Suchá. Chceme Vám priblížiť slávu remesiel, histórie. Sú to síce dedinky drobné ako zrnko, ale žijú tam ľudia veľkí svojou láskou a hrdosťou k svojej dedine, k tradíciám, veľkí svojou snahou pokračovať v nich, čo už je v dnešnej dobe skôr raritou.

Ak chcete o nich vedieť a počuť viac, zavítajte na komorný program Roztratené zrnká, ktorý sa uskutoční v rámci 41. ročníka Gemersko – malohontských folklórnych slávností, Klenovská Rontouka, v piatok 28. júna 2019 o 18:00 v Kultúrnom dome v Klenovci.

Moderuje Katarína Kovačechová z RTVS rádio Regina v Banskej Bystrici. Scenár a réžiu programu pripravuje Alena Ďurkovičová z Revúcej, spracovanie prezentácie Jaroslava Jelchová, príprava Jaroslav a Stanislava Zvarovci, asistencia Viktor Brádňanský, kamera: Elöd Vörös. Projekt z verejných zdrojov podpori Fond na podporu umenia, s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, 2% dane o.z. RODON Klenovec.

 

Rok 2019 – Sirk, Rákoš, Ratková, Ratkovská Suchá

Rok 2015 – Muráň, Muránska Huta, Muránska Lehota, Muránska Dlhá Lúka